ESTE CASA NOASTRA DESPRE NOI CONTACT Caminul Longevita
Bine ati venit!
Longevita intelege ca prin alegerea unui nou camin pentru un membru varstnic al familiei tale, alegi, de fapt, serenitatea intregii case. Longevita nu este doar un centru de excelenta in asigurarea serviciilor de ingrijire si a serviciilor medicale dar si o oaza de liniste pentru pacientul varstnic. Familia Longevita face cu suflet tot ce face. Anii de experienta stau la baza sfaturilor pe care le oferim cu profesionalism si caldura celor care doresc sa imparta grija lor cu noi.
Despre Fundatia Longevita
Caminul Longevita este casa noastra. Din momentul in care intri, marea familie Longevita creeaza spatiul ideal pentru membrul varstnic al familiei tale, de a isi controla cu demnitate si respect propria viata. Longevita iti ofera sprijinul prin ingrijire medicala si activitati recreative. Prioritatea noastra este asigurarea ingrijirilor necesare persoanelor in varsta la cel mai ridicat standard. Pentru cresterea calitatii vietii rezidentilor Longevita, accentul va fi pus pe tratamentul adecvat varstei si conditiei rezidentilor in urma evaluarii si dupa elaborarea unui plan de tratament geriatric. Personalul medical utilizeaza tehnologii inovatoare. O atentie deosebita oferim evaluarii psihologice si psihoterapiei, stimularii si mentinerii capacitatilor cognitive dar si terapiei ocupationale. Rezidentii Longevita pot beneficia si de recuperare medicala prin fizio/ kinetoterapie si masaj. Longevita isi propune sa promoveze un stil de viata activ si o nutritie echilibrata ca premise fundamentale ale longevitatii.
O zi la noi O ZI
O zi tipica in caminul Longevita include mese regulate, ore de odihna, de tratament dar si activitati optionale si recreative 7:30 Igiena corporala 8:30 Mic dejun 9:30 Activitati recreative, terapie ocupationala, kinetoterapie, fizioterapie, masaj, excursii, vizite la muzee 13:00 Masa de pranz 14:00 Odihna 16:00 Activitati socio-culturale si de relaxare: jocuri, petreceri, aniversari. 17:00 Ceai, nuci si prajituri - pentru rezidenti si pentru oaspeti. Pentru a pastra permanent legatura, rezidentii pot fi oricand vizitati de familie sau prieteni. 19:00 Masa de seara 20:00 Activitati recreative, periodic serate petrecute in incinta Fundatiei in compania invitatilor din lumea artelor 21:30 Igiena personala
Dotari cazare SERVICII
Dotari cazare Caminul Longevita este o cladire aerisita, luminoasa si aranjata cu stil si caldura. Cladirea este organizata in 7 saloane, sufragerie, bucatarie, spatii de servit masa si spatii destinate activitatilor recreative dar si cabinete de asistenta medicala si de recuperare. Longevita ofera rezidentilor sai o atmosfera de comfort si securitate intr-un spatiu relaxat si familial. Sufrageria Este cunoscut faptul ca sufrageria este centrul vietii familiei. Longevita a gandit, evident, acest spatiu, ca un loc de intalnire si comunicare dar si de relaxare a rezidentiilor. Saloanele In caminul Longevita cele 7 saloane sunt dotate cu 2 ,3 sau 4 paturi. Aici rezidentii isi pot aduna energia pentru o noua zi. Bucataria proprie Acest spatiu este creat special pentru a asigura rezidentilor, , o nutritie echilibrata, printr-un meniu zilnic savuros. Spatii de servit masa In caminul Longevita rezidentii se pot bucura de un spatiu functional si primitor.
Servicii Medicale Evaluare si tratament de specialitate: geriatrie, neurologie, cardiologie Evaluarea si urmarirea zilnica a pacientilor si a raspunsului acestora la tratament. Asigurarea serviciului de ambulanta in caz de urgenta si/sau transportul la spital Supraveghere medicala 24/24 Evaluare si stimulare cognitive/ psihoterapie Consiliere psihologica Fizioterapie Terapie ocupationala Administrarea tratamentului Servicii suplimentare la cerere Analize de laborator Consultatii de specialitate in clinica privata Examene paraclinice Kinetoterapie Masaj Reflexoterapie Terapii complementare Servicii de coafura, frizerie, manichiura/pedichiura, estetica medicala. Costuri Costul serviciilor medicale si de ingrijire este de 150 RON/zi Serviciile suplimentare si costul medicatiei nu sunt incluse in suma de mai sus
Socializare si petrecerea timpului Asistenta sociala permanenta Organizare evenimente, petreceri, aniversari Jocuri, sporturi, concursuri Excursii, deplasari la teatru, circ, opera, vernisaje, muzee, concerte, etc Periodic serate petrecute in incinta Fundatiei in compania invitatilor nostrii din lumea artelor Servicii de ingrijire personala Igienizarea si toaletarea rezidentilor ori de cate ori este nevoie Asistarea si ajutarea rezidentilor in timpul servirii meselor Curatenia zilnica si de cate ori este necesara a spatiului locativ Asistarea rezidentilor in activitatile zilnice
Contacteaza-ne SUNTEM AICI
Phone: +40 21.310.79.59
Email: secretariat@fundatialongevita.ro
Website: http://www.fundatialongevita.ro
Address: Calea Bucurestilor nr. 16, Otopeni, Jud Ilfov
© 2011 Fundatia Longevita by INKAD. All Rights Reserved.